The 2nd South East Asia GO Championship

2nd SEA GO Championship

The 2nd South East Asia GO Championship

Date: 6 Dec 2014 – 7 Dec 2014 (8.00am – 7.00pm)

Venue: Bangunan Tun Tan Siew Sin, Tunku Abdul Rahman University College, Kuala Lumpur, Malaysia

Participationg Teams: Malaysia, Indonesia, Singapore, Thailand, Vietnam

Malaysia

Malaysia

Indonesia

Indonesia

Singapore

Singapore

Thailand

Thailand

Vietnam

Vietnam

Organized by:
Malaysia Weiqi Association (MWA)
Sport and Exercise Science Society, Tunku Abdul Rahman University College (TARUC)

mwa_logo_new_m

Malaysia Weiqi Association (MWA)

TAR-SESS

Sport and Exercise Science Society, (TARUC)

TARC-468x200

Tunku Abdul Rahman University College (TARUC)

MWA League 2014-6.29 to 7.18

The standing table of 2014.6.29~7.18 as below League A

Point Name Jimmy Tiong Wynes Boon Ping
1 56 Jimmy
2 38 Tiong
3 48 Wynes
4 30 Boon Ping

League B

Point Name Chen Zhong Rae Qiu Drake Da Wei
1 34 Chen Zhong
2 18 Rea Qiu
3 24 Drake
4 14 Da Wei

League C

Point Name Ang Alex Ho Suzanne
1 10 Ang
2 0 Alex
3 0 Ho
4 0 Suzanne

1st week – 6.29~7.4 Round 1: 1-2, 3-4

                                Round 2: 1-3, 2-4

2nd week – 7.5~7.11 Round 3: 1-4, 2-3

                                Round 4: 1-2, 3-4 (Change the color of stone)

3rd week – 7.12~7.18  Round 5: 1-3, 2-4 (Change the color of stone)

                                Round 6: 1-4, 2-3 (Change the color of stone)

Thanks and support by Addy Kim.

Malaysia Weiqi Open Championship 2014 Results:-

Malaysia Weiqi Open Championship 2014 Results:-

P/S: Click here for tournament info:

Dan Level:-

  1. Champion: Zaid Waqiyuddin
  2. 1st Runner-up: Jimmy Cheng Khai Yong
  3. 2nd Runner-up: Shi Min le

High Kyu:-

  1. Champion: Chong Wei Quan
  2. 1st Runner-up: Chong Yew Wei
  3. 2nd Runner-up: Aw Yeong Lik Soon

Intermediate Kyu:-

  1. Champion: Tay Kong Yu
  2. 1st Runner-up: Lin Sherson
  3. 2nd Runner-up: Chan Xin

Low Kyu:-

  1. Champion: Sadamasa Shunsaku
  2. 1st Runner-up: Lim Boon Ni
  3. 2nd Runner-up: Chin Jun Shen

Tarcian Group:-

  1. Champion: Chong Yaw Wen
  2. 1st Runner-up: Raymond Ching Kee Siong
  3. 2nd Runner-up: Ong Eng Hui

Continue reading

2014 Samsung Fire & Marine Insurance Cup World Baduk Masters

Media materials from KBA:-

“Star Wars’ Samsung Cup World Baduk Masters opens a door to Southeast Asia
3 players compete in the World Division

“The Wars of Stars” The world’s top players compete to reach the stage!

The combined preliminary tournament of 2014 Samsung Fire & Marine Insurance Cup World Baduk Masters is being held from August 1 to 6 at the Korea Baduk Association
building in Seoul. This year’s preliminary tournament has different divisions including General Division, Senior Division (over 45 years old), Women’s Division, and World
Division.

Notably, the World Division, which was introduced last year, is expanding this year, offering three tickets for players from Southeast Asia and one ticket for Africa. Last
year, four players from Europe and four players from North America participated in the World Division.

The qualification tournament for Southeast Asian tickets are taking place online on WBaduk(www.wbaduk.com) from June 12 to 18. Total 24 players were recommended
by five national baduk associations (Malaysia, Vietnam, Singapore, Thailand, Phillippines), and the final round of the tournament is held on June 18th, 21:00, Korean
time.

Through the combined preliminary tournament, 19 players advance to the main round. 14 players from the General Division, 2 players from Senior and Women’s each, and 1
player from the World Division.

The 19 players who advanced to the main round will be on the best 32 tournament together with the top 4 players from the last tournament, top ranked players from Korea
(4), China(2), and Japan(2), and the Sponsor’s choice one player. The main round opens on August 26 in Tsingtao, China.

Total prize money of 800,000USD, and the Winner’s Pulse of 300,000USD, 2014 Samsung Fire & Marine Insurance Cup World Baduk Masters. The time limit for the players is 2 hours and countdown 60 seconds, 5 times.

Tournament Schedule:-

Stage Date Place
Preliminary Augst 1∼5, 2014 Seoul, Korea
Main round 1
(Best 32)
Augst 26∼28, 2014
(Opening Ceremony 25th)
  Tsingtao, China
Main round 2
(Best 16, 8)
October 16, 18, 2014 Daejeon, Korea
Semi-final November 3, 5, 6, 2014 Daejeon, Korea
Final December 9, 10, 11, 2014 Xian, China

Players’ List in the Southeast Asia Qualifier:

Nationality Name  Rank
MALAYSIA FU KANG CHANG 5D
Chien Chong Kew 3D
CHEE WENG LEONG 3D
Mohd Zaid Waqiyuddin Mohd Zulkifli 4D
Khai Yong Cheng 3D
Vietnam DUC ANH PHAM 5D
QUANG TUE TRAN 5D
MINH QUANG PHAM 5D
MAI DUY LE 5D
THI KIM LONG PHAM 3D
Singapore JIA CHENG TAN 6D
Rong Yao Goh 5D
Yifei Yue 5D
Xiang Zhang 6D
Xinqiang Lee 5D
Thai Krit Jamkachornkiat 4D
Nuttakrit Taechaamnuayvit 5D
Rit Bencharit 6D
Thanapol Tiawatananont 4D
Vorawat Tanapatsopol 5D
 PHILPINE ALVIN FILIO 3kyu
CELESTE ABAT 5kyu
AGUILON CHERISSE MAY 1D
MARLON MAGBANUA 4kyu